Jak vybrat kapslový kávovar?

Máte rádi kávu a chtěly byste si pořídit kávovar? Poradíme Vám s výběrem kapslového kávovaru, který Vám při výrobě kávy ušetří mnoho času a energie. Skvělá káva může být pro někoho chvilka odpočinku při odpoledním posezení s rodinou či přáteli, pro jiného vzpruha pro nadcházející náročný den.

Ranní či odpolední šálek kávy se stal nedílnou součástí našeho života. Někdo si bez kávy nedokáže představit ani den, pro někoho jiného to může být pouze posezení s přáteli či obchodní jednání.

Základní představení kapslových kávovarů

V posledních letech se moderními zařízeními pro přípravu kávy staly kapsle. Ty Vám domů přináší kávu s bohatou mléčnou pěnou, cappuccino, latte macchiato, italské espresso a další kávové speciality, které si zamiluje každý. Kapslové kávovary jsou navrhovány v jednoduchém a kompaktním řešení.

|

Co je kapslový kávovar

Kapslové kávovary používají pro přípravu espressa a jiných nápojů z kávy kapsle. V kapslích je káva již namleta a naporcována. Jejich obsluha velmi jednoduchá:

1. Vložit kapsli

2. Stlačit tlačítko

3. Káva je hotová

Proč zakoupit kapslový kávovar?

Ne každý by chtěl pečlivé přípravě kávy věnovat tolik času a energie. Většinou si každý z nás chce svůj oblíbený šálek kávy, cappuccina nebo horké čokolády vychutnat snadno, rychle a bez zbytečného zdržování přípravou nápoje. To je hlavní důvod, proč se kávovary na kapsle staly velkým hitem nejen u nás, ale i ve světě.

Kávovary si získaly velké množství příznivců, jelikož jejích používání je velice jednoduché, nenáročné a jejich pořizovací cena je nízká. Výhodou kapslových kávovarů je široká nabídka nápojů, které si díky tomuto spotřebiči můžete připravit. Práce s přístrojem je velice jednoduchá, tudíž ji zvládne v podstatě každý. Stačí vložit kapsli s Vaším oblíbeným nápojem a spustit vodu.

Pomůžeme Vám s výběrem nového kapslového kávovaru. Projdeme si jednotlivé parametry a další vybavení a funkce, na které se soustřeďte při výběru nového kapslového kávovaru.

Parametry kapslových kávovarů

Při výběru kávovaru je důležité se zaměřit především na jeho parametry, které jsou pro správný výběr nepostradatelné. Jedná se o tyto parametry:

 • parní tlak
 • příkon
 • design
 • konstrukce
 • ovládání
 • vybavení a funkce
 • údržba
 • cena
 • dostupnost kapslí.

foto: Tchibo

Parní tlak

Parní tlak je u kapslových kávovarů důležitý parametr. Čím je vyšší, tím lépe. Na skvělé espresso Vám postačí tlak 9 bar a více. Pokud si chcete opravdu dopřát, velmi kvalitní kávovary dosahují i 19 bar. V dnešní době jsou k dispozici i přístroje, které nedosahují ani 4 bar. Ty ale nepřipraví kávu plné chutě, dočkáte se spíše kávy překapávané.

Příkon

Dalším důležitým parametrem je příkon. Čím vyšší je hodnota příkonu, tím rychlejší ohřev a kratší doba přípravy nápoje. Pro minimalizace vyšší spotřeby energie je většina kapslových spotřebičů vybaveny funkcí Stand by režim nebo funkcí automatického vypnutí.

Design

Kapslové kávovary jsou zhotovovány v moderním provedení – různých barvách a tvarech. Výběr přístrojů je opravdu široký. Vzhled Vámi zakoupeného kávovaru by měl odpovídat prostředí a barvám Vaší kuchyně.

Konstrukce

U konstrukce byste se měli zaměřit zejména na velikost nádoby na vodu. Objem nádržky se pohybuje zhruba mezi 0,6 a 1,3 litru. V každém případě je vždy lepší vybírat spíše objemnější model, protože se můžete vyhnout častému doplňování vody.

Ovládání

U kávovarů se můžete setkat s mechanickým a elektrickým ovládáním. Mechanické probíhá pomocí tlačítka, kdežto elektrický přístroj se ovládá pomocí dotykového panelu.

Vybavení a funkce

Řada spotřebičů nabízí několik skvělých funkcí, ani kapslový kávovar není výjimkou. Několik funkcí, které tento kávovar nabízí, si zmíníme.

 • Automatické šlehání mléka – Funkce automatického šlehání mléka je výhodou pro milovníky skvělého a lahodného cappuccina a latte macchiata. Díky této funkce se nemusíte omezovat na sušené mléko v kapsli.
 • Průhledná nádobka nebo ukazatel množství vody – Spuštění kávovaru bez doporučeného množství vody by nemuselo dělat dobrotu. K přehledu o množství vody je vhodná průhledná nádobka či ukazatel množství vody, který se v něm právě nachází.
 • Zásobník použitých kapslí – Při častější konzumaci nápoje z kávovaru jistě oceníte zásobník na použité kapsle. Díky tomuto zásobníku nemusíte každou již použitou kapsli zvlášť vyjímat.
 • Údržba – Některé kávovary jsou vybaveny funkcí automatického čištění a odvápňování. Údržba je velice jednoduchá. K čištění se používá speciální destičky, která se vloží do kávovaru. Pod hubici se dá hrnek či jiná nádoba na vodu, do které bude odtékat voda. Poté se spustí program a kávovar se díky tomu pročistí horkou vodou.

Cena

Jedním ze zásadních kritérií je cena. Nejen v případě kapslových kávovarů se cena odvíjí od vybavení, funkcí a závislosti na kompatibilních kapslích. Levnějšími modely jsou kávovary na kapsle Nascafé Dolce Gusto a Tassimo, dražšími potom jsou kapsle pro Nespresso.

Dostupnost kapslí

Dostupnost kapslí s různými příchutěmi už nepředstavuje klíčový problém při výběru kávovaru. V mnoha specializovaných prodejnách či e-shopech naleznete několik druhů. Pokud máte rádi cappuccino či latte macchiato, doporučuje se kávovar s tryskou sloužící pro výrobu pěny z mléka. A jak se dočtete dále výběr různých nápojů se stále rozšiřuje.

Jaké lze připravit nápoje?

Před výběrem kávových kapslí, byste se měli rozhodnout, jakým nápojům dáváte přednost a jaká značka pro Vás bude ta pravá.

Klasická káva

Pro milovníky klasické kávy (espresso a lungo) jsou vyráběny klasické kapslové kávovary, které nemají funkci automatického šlehání mléka či parní trysku. Na klasické kávy se doporučuje nabídka kávovarů, které jsou vhodné na přípravu kapslí Nespresso a Tchibo Cafissimo.

Pro milovníky kávy a jiných nápojů

Tyto kávovary disponují širokou nabídkou kapslí. Můžete si připravit horkou čokoládu, cappuccino, ledový čas a další nápoje. Pokud byste rády získaly mléčnou pěnu, připravuje se ze sušeného mléka. Kompatibilními kapslemi k těmto modelům jsou Nescafé Dolce Gusto a Tassimo. Případně můžete zvolit kapsle Tchibo Cafissimo, kde je aktuálně v nabídce 15 druhů různých kávvých nápojů a 4 druhy čaje.

Pro milovníky mléčné pěny

Tyto kávovary jsou vybaveny funkcí automatického šlehání mléka či parní tryskou. Ta Vám připraví oblíbené cappuccino nebo latte macchiato. Kompatibilní jsou např. s kapslemi značky Nespresso.

Výhody a nevýhody kapslového systému

Výhodou může být jednoduchost ovládání a nižší pořizovací cena. Přípravu nápojů by zvládl takřka kdokoliv. Svým konstrukčním zhotovením nezaberou moc místa na Vaši kuchyňské lince.

Proces přípravy kávy je velice rychlý a nezabere víc než 2 minuty. Další výhodou může být i rozšířená nabídka nápojů, které si pomocí kapslového kávovaru můžete připravit.

Nevýhodou může být neuspokojenost milovníků kvalitního espressa, protože náklady na kapsle jsou vyšší, než u zrnkové kávy. Další nevýhodou může být menší objem, tudíž častější doplňování vody. Pokud si tedy chcete kávovar zakoupit, pořiďte si přístroj s větším objemem.

Poslední nevýhodou může být nekompatibilita kapslí. Při koupi si nejprve prozkoumejte nabídku dané značky, od které jste kávovar zakoupili.

Kompatibilita kapslí

Jedním z nejdůležitějších rozhodujících kritérií je nabídka kapslí.

 Většina výrobců používá vlastní kapslový systém, proto zpravidla do jednoho modelu nepasují kapsle modelu jiného.

Například Tchibo nepasuje do Tassimo. Určitou výjimkou jsou přístroje Nespresso a Dolce Gusto, které umožňují použití kapslí jiného výrobce. V obchodech jsou samozřejmě i neoriginální kapsle, které nemusí být s přístrojem na 100 % kompatibilní.

Z výše uvedeného je třeba, pokud kupujete neoriginální kapsle nebo chcete vyzkoušet kapsle jiného výrobce, vždy na poprvé koupit je jedno malé zkušební balení nebo si od přátel půjčit jednu kapsly a vše vyzkoušet. Každý výrobce kapslí, originálních i neoriginálních většinou uvádí se kterým systémem jsou kapsle kompatibilní.

Zajímavou variantou, neoriginálních, ale 100% kompatibilních kapslí pro Dolce Gusto a Nespresso® kávovary  jsou kapsle Caffesso od Marley coffee

Kapsle Nespresso

Nespresso nabízí až 24 druhů kávy s různou intenzitou, bez kofeinu či ochucenou. Dále můžete zakoupit horkou čokoládu nebo čaje. Cena jedné kapsle se pohybuje kolem 10 Kč. Kapsle Nespresso se doporučují opravdovým milovníkům kávy.  Kapsle Nespresso >>

Kapsle Nescafé Dolce Gusto

Nabídka kapslí do kávovaru je velmi široká a pestrá. K dispozici je až 30 druhů různých nápojů, např. karamelové a vanilkové latté. Děti ocení horkou čokoládu s variantou Nesquik. Kávovary od značky Dolce Gusto dokáží připravit i chladnější nápoje, např. ledové cappuccino a čaj.  Kapsle Nescafé Dolce Gusto >>

Kapsle Tassimo

Kapsle Tassimo nabízí známé značky nápojů, např. Carte Noire, Jacobs, apod. Nápoje s mlékem (latté macchiato a cappuccino) jsou opět odkázány na sušené mléko. Nabídka čajová nabízí pouze ovocný nebo černý čaj. V kapslích Tassimo je výborná horká čokoládu, můžete tak ochutnat příchuť Milka nebo sušenky Oreo. Kapsle Tassimo >>

Kapsle Tchibo Cafissimo

Kapsle od Tchiba jsou také velmi populární. Vyznačují se výbornou kvalitou kávy a širokým sortimentem, který neustále doplňuje o speciální limitované edice. Můžete tak ochutnat kávu z Hondurasu, nebo z Kolumbie, Indie a Brazílie. Vše doplněno o silné espresso, jemné café crema a 4 druhy kapslí čaje. Kapsle Tchibo Cafissimo >> 

Rozmanitou nabídku nápojů slibují kapsle pod značkou René, které můžete dle druhu použít do kapslových kávovarů Nespresso a Dolce Gusto, podobně jako kapsle Caffesso. Menší výběr, ale velmi kvalitní kávu nábízí kapsle Illy, které jsou určené pro kávovary Francis X7, X1 a Y1.

Dobré jméno výrobce je při výběru kapslového kávovaru polovinou úspěchu. V současnosti najdete na trhu mnoho zákazníků s jejich oblíbenými značkami, jako je např.Tchibo, Bosch, Dolce Gusto a Nespresso.

Kapslové kávovary Dolce Gusto

Naprostou klasikou na trhu s kapslovými kávovary je italská firma Dolce Gusto, která nabízí širokou škálu nápojů od klasického expressa a latte macchiata až po horkou čokoládu a čaj. Výhodou jejich spotřebičů jsou kompaktní rozměry.

Kapslové kávovary Nespresso

Kapslové kávovary značky Nespresso nabízí výbornou kávu. Disponují moderními technologiemi a krásným designem. Na výběr je 24 druhů káv, např. karamelová, čokoládová a vanilková.

Závěr

Jestliže si chcete vychutnat kvalitní kávu, cappuccino, čaj nebo horkou čokoládu bez zbytečných starostí, mícháním ingrediencí a dalších přebytečných příprav, doporučuje se zakoupit kvalitní kapslový kávovar. Ten se stane moderním doplňkem Vaší kuchyně.