Jak vybrat automatický a pákový kávovar?

Chtěli byste si do Vaší domácnosti pořídit skvělého a efektivního pomocníka na přípravu kávy? Máte rádi kvalitní kávu, horkou čokoládu nebo cappuccino a nebaví Vás příprava? Pomůžeme Vám s výběrem automatického a pákového kávovaru, který Vám při výrobě kávy ušetří mnoho času a energie.

Ranní šálek kávy může být pro někoho chvilka odpočinku při posezení s přáteli nebo rodinou, pro jiného vzpruha pro náročný den. Skvělá káva se stala nedílnou součástí každého člověka. Někteří z nás si bez kávy nedokáží představit ani den, pro někoho to může být pouze obchodní jednání nebo posezení s rodinou a kamarády.

Základní kategorie kávovarů

Přístroje na přípravu horkých nápojů (káva, cappuccino, horká čokoláda nebo čaj) můžeme rozdělit do tří základních kategorií – automatické, pákové a kapslové.

Základní rozdělení kávovarů, přístrojů a náčiní na přípravu skvělé domácí kávy naleznete na samostatné stránce > Druhy kávovarů.

My se dnes zaměříme na kávovary automatické a pákové. Pokud kromě espressa máte rádi i latte macchiato či kvalitní cappuccino, určitě si zamilujete automatický kávovar. V současnosti si můžete zakoupit model, který již má v sobě zabudovaný zásobník na mléko.

Kapslové kávovary

V posledních letech se moderními zařízeními pro přípravu kávy staly kapsle. Ty Vám domů přináší kávu s bohatou mléčnou pěnou, cappuccino, latte macchiato, italské espresso a další kávové speciality, které si zamiluje každý. Kapslové kávovary jsou navrhovány v jednoduchém a kompaktním řešení.

> Jak vybrat kapslový kávovar

Pákový kávovar

De’Longhi EC 850M

Základní představení automatických a pákových kávovarů

V posledních letech se moderními zařízeními staly zařízení pro přípravu kávy. Ty Vám domů přináší kávu s mléčnou pěnou, italské espresso, cappuccino, čaj, horkou čokoládu a další kávové speciality, které si zamiluje každý milovník horkých nápojů. Automatické a pákové kávovary jsou navrhovány v jednoduchém a kompaktním řešení, aby se staly moderním a skvělým doplňkem do Vaší kuchyně.

Kávovary si získaly velké množství příznivců, protože jejich ovládání je velice jednoduché a nenáročné. Kvalitní kávovar by měl mít systém předehřívání šálků, volbu síly a množství kávy, nastavitelnou výšku podstavce a různé doplňky (odměrka, pěchovač, apod.)

Automatický kávovar

Automatické kávovary jsou nejjednodušším a zároveň nejpohodlnějším způsobem přípravy kvalitní kávy. Tu dostanete pouhým stisknutím tlačítka. Poté se vše děje zcela automaticky. Automatický kávovar je vhodný pro všechny, kteří se nechtějí zapojit do přípravy kávy, ale pouze si ji vychutnat.

Automatické kávovary jsou nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem přípravy kvalitní kávy.

Vhodná je pro místa, kde se káva pije opravdu každý den – provozovny, kanceláře, podniky, apod. Téměř každý automatický kávovar je vybaven parní tryskou na výrobu mléčné pěny a deskou, která slouží pro předehřátí Vámi servírovaného šálků. Výhodou automatických kávovarů je rychlost. Nevýhodou je vyšší cena a náročnost na údržbu.

Pákový kávovar

Pákové kávovary jsou ideálním řešením pro všechny milovníky, kteří si nápoj rádi připraví sami jako profesionálové v kavárnách či cukrárnách. U pákových kávovarů si přípravu kávy musíte obstarat vy. Při přípravě nápoje je důležité dbát na znalost procesů, kterým káva musí při přípravě projít. Výsledná chuť kávy se odráží na zručnosti vlastní obsluhy kávovaru. Jelikož pákové kávovary nemají mlýnek, je potřeba si jej dokoupit.

Při vložení šálku musíte napěchovat sítko v páce namletou kávou, kterou pak kávovar propasíruje do šálku. Pokud chcete cappuccino nebo latte, neobejdete se bez parní trysky, která mléčnou pěnu vyrábí. Jsou vhodné pro milovníky kávy, kteří se rádi podílí na samotné přípravě.

Parametry a vlastnosti automatických a pákových kávovarů

Kvalitní kávovar je nemalou investicí do Vaší domácnosti. Dnes se ceny skutečně kvalitních přístrojů na přípravu kávy pohybují v ceně od 15 000 Kč. Levná zařízení Vám nenabídnout tak kvalitní kávu.

Výběr správného prodejce

Důležitým parametrem pro správný výběr kávovaru, je i výběr správného prodejce a značky. Prodejců je na dnešním trhu příliš, k nejoblíbenějším značkám patří kávovary Saeco, Jura, Krups, Bosch, Siemens, DeLonghi, Catler nebo Sencor.

Firma Saeco se specializuje na výrobu kávovarů. Jejich kávovary dokáží skutečně lahodné espresso. Dalším známým prodejcem jsou zařízení od společnosti DeLonghi. Ty jsou vhodné pro kanceláře, domácnost, případně i menší kavárny. Světovým prodejcem je Krups vyznačující se vysokou kvalitou, skvělým designem a jednoduchým ovládáním.

Důležité parametry kávovarů

Při výběru jakéhokoliv typu kávovaru, ať kapslové, pákového či automatického je důležité se zaměřit především na jeho parametry, které jsou pro správný výběr nepostradatelné. Jedná se o následující parametry a vlastnosti:

Parní tlak

Parní tlak je u automatických a pákových kávovarů jedním z nejdůležitějších parametrů a vlastností. Čím je hodnota parního tlaku vyšší, tím lépe. Na skvělou kávu Vám postačí tlak 9 bar a více. Pokud chcete sobě a svým blízkým dopřát vynikající chuť kávových a mléčných specialit, vybírejte kávovary s hodnotou od 15 do 30 baru. Některé přístroje se dají sehnat s tlakem ani ne 4 bar, ty ale nepřipraví kávu s plnou chutí.

Parní tlak je u automatických a pákových kávovarů jedním z nejdůležitějších parametrů

Příkon

Dalším důležitým parametrem je příkon kávovaru. Čím vyšší je hodnota příkonu, tím rychlejší ohřev a kratší doba přípravy horkého nápoje.

Design

Na trhu je k dostání spousta velmi atraktivních a kvalitních kávovarů. Ty Vám a Vaším blízkým připraví lahodnou kávu, zároveň se stanou dekorací Vaší kuchyně. Výrobci zařízení na výrobu kávy se zaměřují na elegantní design a jednoduché tvary. Automatické a pákové kávovary jsou zhotovovány v moderním provedení – různých tvarech a barvách. Výběr je opravdu široký a pestrý. Vámi zakoupený kávovar by měl odpovídat prostředí a barvám Vaší kuchyně, aby se stal krásným a moderním doplňkem.

Pokud ve Vaší kuchyni nezbývá místo nebo nechcete, aby kávovar zbytečně vyčníval, doporučuje se zakoupení luxusního vystavěného kávovaru.

Konstrukce

U konstrukce automatického a pákového zařízení byste se měli zaměřit na velikost nádoby na vodu. Objem nádoby u automatických kávovarů se pohybuje zhruba od 1 do 3,5 litru, u pákových kávovarů od 0,5 do 2,5 litru. Pokud se chcete vyhnout častému doplňování vody, doporučuje se vybrat spíše objemnější model.

Ovládání

U automatických a pákových kávovarů se můžete setkat s elektrickým a mechanickým ovládáním. Elektrický přístroj se ovládá pomocí dotykového displeje (panelu), kdežto mechanické probíhá pomocí tlačítek.

Vestavné kávovary

Sjednocený moderní vzhled kuchyně a úspora místa na kuchyňské lince. To jsou hlavní a největší výhody vestavných kávovarů.  Naproti tomu je pořizovací cena oproti volně stojícím presovačům vyšší. Jaké značky doporučit? S vestavnými kávovary Bosch nebo Siemens chybu neuděláte.

Vybavení a funkce

Řada kuchyňských spotřebičů nabízí několik skvělých a moderních funkcí, ani automatické a pákové kávovary nejsou výjimkou. Několik funkcí, které tyto kávovary nabízí, si zmíníme.

 

  • Příprava dvou šálků najednou – Vám ušetří čas i energii při přípravě kávy např. pro návštěvu.
  • Plocha pro nahřívání šálků – studené šálky rychle sráží teplotu nápoje.
  • Výškově nastavitelná plocha –  funkce je velmi praktická pro různé velikosti šálků.
  • Parní tryska pro přípravu napěněného mléka
  • Samočištění šetří čas i námahu – u automatických kávovarů.

Cena

Jedním ze zásadních a základních kritérií je cena. Cena se odvíjí od počtu funkcí, vybavení, výkonu či objemu nádoby na vodu.

Jaké lze připravit nápoje z automatických a pákových kávovarů?

Nedílnou součástí každého z nás se stal horký nápoj, ať součástí snídaně, oběda, odpoledního posezení, obchodní schůzky či večerního odpočinku. Z automatických a pákových kávovarů lze připravit celou řadu horkých nápojů.

U některých přístrojů lze nachystat i horkou čokoládu a čaj. Milovníci kávy si jistě oblíbí kvalitní espresso, latte macchiato, cappuccino a jiné kávové speciality.

Výhody a nevýhody automatického a pákového systému

Každý kuchyňský spotřebič má své pozitivní a negativní stránky. A není tomu jinak i u automatických a pákových kávovarů. Kvalitní automatický kávovar by měl mít funkci namletí kávy, která výrazně ovlivňuje její výslednou chuť.

Automatický kávovar

Pákový kávovar

Výhodou automatických kávovarů je vysoká nezávislost na člověku, příprava kávy jediným stisknutím tlačítka, funkce časovače či programování a displej.

Přístroj se sám zapne a uvaří nápoj na Vámi stanovenou dobu. Na dotykovém displeji, který je umístěn většinou v horní části kávovaru, si jednoduše vyberete nápoj, na který máte chuť.

Další velkou výhodou je výškově nastavitelná plocha pro šálek, díky níž zamezíte stříkání kávy kolem kávovaru. Silnější aroma Vám pomáhá udržet funkce předehřívání šálku.

Výhodou pákových kávovarů je nižší pořizovací cena a snadnější údržba. Cena se u pákových kávovarů pohybuje od 1000 do 25 000 Kč. Vždy jen záleží na tom, jaký model si přejete.

Pákové kávovary jsou vhodné pro milovníky kávy, kteří jsou tak trochu baristy. Chcete si občas zaexperimentovat a pochlubit se návštěvě svým výtvorem? Máte raději čerstvě namletou kávu než kupované kapsle? Pak zvolte tento typ kávovaru.

Nevýhodou automatického systému může být vyšší pořizovací cena. U automatických kávovarů se cena pohybuje v rozmezí od 8 000 do 70 000 Kč.
Nevýhodou může být náročnost na přípravu kávy a potřeba vlastního mlýnku na kávu. Další nevýhodou je neintegrovaný zásobník na kávu, kterou musíte před každou přípravou doplnit. Automatické espressovače umí připravit celou řadu nápojů, některé modely až desítky. V případě, že mají také zásobník na mléko, naservírují vám mimo jiné i latte macchiato nebo cappuccino.

Závěr

Kvalitní kávovary Vám zajistí perfektně připravené latte macchiato, espresso a jiné speciality, které si zamilujete.

Jestliže si chcete vychutnat skvělou kvalitní kávu, cappuccino, horkou čokoládu a čaj bez zbytečných starostí a míchání ingrediencí, doporučuje se zakoupit kvalitní kávovar. Je na Vás jestli chcete zvolit kapslový, automatický či pákový systém. Kterýkoliv kávovar se stane skvělým a moderním doplňkem Vaší kuchyně.

A nezapomeňte jen kávovar nezaručí skvělou kávu, je třeba se poohlédnout a vybrat kvalitní kávu. Při výběru kávy se nebojte experimentovat a zkoušet kávy různých značek a z různých zemích.

Najděte si svou oblíbenou kávu

S kávou můžete cestovat téměř po celém světě a hledat si svou oblíbenou kávu. Vyberte si kávu přímo od farmáře. Jaká země Vás láká? Brazílie, Guatemala, San Salvador, Keňa, Etiopie nebo Tanzánie?

Náš tip: Navštivte kávotéku pro milovníky kávy Manucafe.cz 

Automatický kávovar JURA WE6

Profesionální kávovar robusní konstrukce s pokročilým ovládáním. Kávovar Jura WE6 je vybaven tlakovým čerpadlem – 15 barů s příkonem 1 450 W. Výška kávové výpustě může být libovolně nastavena mezi 65 a 111 mm, podle výšky vašeho šálku.

Pákové kávovar GRAEF ES 702

Pákové espresso GRAEF ES 702 s tlakem 16 bar, vyjímatelným zásobníkem vody, vyhřívanou deskou pro šálky a tryskou na páru a horkou vodu s nástavcem pannarello.Masivní kovové provedení, otočný konflík pro nastavení síly kávy. Akustický indikátor výšky vodní hladiny.