Kdo by nemiloval kávu. Je dobrá po ránu, po obědě, před spaním. Zkrátka a dobře, kávu si můžete dát kdykoliv. Nejlépe kolumbijskou. Ta je prostě nejlepší.

Po ránu to nejlepší

Vzduchem stoupá tenký kouř, vůně se rozplývá po okolí. Voní sladce po ovoci a je velmi intenzivní. Nevím jak vám, ale mě den nejvíc zpříjemní šálek kávy. Šálek dobré kávy. A takovou kávou je třeba ta kolumbijská. Dnes je tato káva dostupná řekněme v každém obchodě. Ceny se liší dle jejího složení a množství. Pak už stačí si pytlík kávy donést domů a uvařit si výborné espresso. Jak se však káva pěstuje a jaká je její cesta? No, tato práce není pro slabochy.




Pěstování kávy

Káva neboli kávová zrna rostou na keři zvaném kávovník. Pro jeho pěstování jsou nejlepší strmé svahy Kolumbie či Brazílie. Nejlépe se mu daří v horách kolem 1200–1700m n. m. Kávovník je dřevitá rostlina známá hlavně jako keř. Při jeho nezastřihováni však dosahuje výšky až deseti metrů. A to by se sběračům česalo asi horko těžko.

Kávovník potřebuje svůj čas, než začne plodit. Stane se tak pár let po jeho vysazení. Za to však pak dodává zrna i dvacet let. Je to tedy dlouhodobý proces a byznys. Kávovník kvete bíle a jeho zrna pak dozrávají postupně. I proto se sklízí pouze ručně. Stroje nedokážou rozpoznat zralý bob od nezralého. Navíc se neumí pohybovat po strmém kopci a pod listy banánovníku, jež se vysazují nad keříky kávy kvůli ochraně před sluncem.

Sběrači

Jako sběrači pracují, jak mladí, tak staří bez rozdílu pohlaví. Ženy, muži i děti. Ano bohužel se v této profesi holduje dětské práci. Tito lidé pracují, v horku, dusnu, vlhku. Denně rukama sesbírají desítky kávových zrn, konkrétně něco kolem sto třiceti kilogramů. Takové množství sbírá celá rodina jeden den. Výdělek je na naše pět set korun. V tamních podmínkách velice slušné peníze.

Co se sběrem

Nasbíraná káva se musí ihned zpracovat. Z porušených obalů zrn při jejím sbírání vytéká lepivá šťáva, která způsobuje hnití plodů. Pěstitel tak může přijít o hromadu úrody.

Kávové plody mají obaly, které se musí otevřít a dostat z nich kávová zrna. Existuje proces suché či mokré varianty. Při suché se boby usuší a následně vyloupnou. Do oběhu tak jdou veškerá zrna. Při mokré se plody omyjí, vyloupnou a následně fermentují. Do dvou hodin se pak rozprostřou a nechají uschnout. Při mokrém procesu se separují nahnilá, nezralá, a naopak kvalitní zrna. Jde tedy o variantu, ze které vzejde ta nejlepší káva.

Káva je hodně drahá komodita. Není moc lidí, co ji chtějí sbírat a pěstitelé tak přicházejí o úrodu. Zároveň v oblastech Kolumbie, Brazílie, Guatemaly či Nikaraguy jsou ty nejlepší podmínky pro pěstování této plodiny, a tak je její cena i přes to vysoko.

Takže až si příště budete usrkávat tento lahodný mok, vzpomeňte na cestu, od keře až po váš šálek.

Sandra Franerová – autor článku




Přečtěte si také:

Historie kávy

Mnozí z nás by bez šálku kávy ani nemohli začít den. Víte ale, díky komu si můžete tento nápoj připravit a kde kávu začali poprvé připravovat jako nápoj? Přečtěte si pár zajímavostí o historii jedné z nejobchodovatelnějších komodit.

Jak připravit skvělou kávu na cestách a v přírodě

Jakou kávu máte rádi Vy? A jak ji připravujete na cestách? Máme pro Vás skvělé varianty přípravy kávy cesty, pro turistiku, cestování na lehko nebo cykloturistiku a podobně, kde nemáte sebou mnoho věcí…