Káva je nápoj lahodný i čarovný. Espresso, capuccino, latte. Ne do lidově s mlékem nebo bez, se šlehačkou nebo raději rovnou bez ní i bez cukru, plná životabudiče jménem kofein. Káva z různých světadílů, vždy však plná energie a dobré nálady, kterou na nás přenese. Zkrátka, káva je pro mnohé z nás vyloženě závislostí.

Jakou kávu máte rádi Vy? A jak ji připravujete na cestách? 

Pro kempování se výborně hodí moka konvička, kterou postaváte i na malý ohřívač nebo přímo nad malý oheň. případně můžete použít aeropress, který je velmi skladný a stačí do něj nalít jen horkou vodu a uvaří téměř kdekoliv. Toto byly varianty pro turistiku, cestování na lehko nebo cykloturistiku a podobně, kde nemáte sebou mnoho věcí.

Další zajímavou variantou pro cestování, hlavně při cestách v autě nebo autokaravanu, se osvědčil kávovar do auta. V autě využijete zásuvku pro zapalovač a místo nabíječky na telefon do zapnete kávovar. Případně pokud si někde můžete ohřát vodu jsou i další způsoby jak na cestách připravit skvělou kávu. Projděme si jednotlivé možnosti.

Jak připravit kávu na cestách

Dobrodružství s kávou na cestách začíná. Není důvod na cestách po přírodě, turistice, cykloturistice, kempování nebo jiných výlet si nedopřát espresso. Jsou různé možnosti. Začněme od těch nejjednodušších. 

Budeme potřebovat oheň, nebo cestovní vařič, nádobu na ohřev vody, aeropress nebo moka konvičku, případně džezvu. Ano, tou začneme.

Džezva 

Pomocí konvičky Džezva připravíte prtavou tureckou kávu. Tento způsob přípravy je velmi oblíben v Turecku, Řecku, Indii nebo v arabských zemích.

Do konvičky dáte kávu, zalijete vodou a dáte na oheň nebo nějaký cestovní vařič. Při vaření se na kávě se objeví hustá pěna a káva vzkypí. V tomto okamžiku ji odstavte a pěnu nechte klesnout, poté ji opět dejte na plotýnku. Toto opakujte 3x a poté ji nalijte do šálku. Příprava bude trvat cca 4-6 minut.

AeroPress Aerobie

Tento přístroj pro přípravu kávy je vyroben z vysoce odolného kvalitního potravinářského plastu. Je jednoduchý, lehký a lahodnou kávu si v něm přichystá každý. Přístroj je ideálním společníkem i na cestách, kde k přípravě kávy budete potřebovat jen horkou vodu a vaši oblíbenou kávu. 

Příprava kávy v aeropressu je velmi jednoduchá a rychlá. Přístroj se skládá z plastového válce, pístu a sítka s papírovým filtrem. 

 1. Papírový filtr vložte do sítka. Sítko poté  našroubujte na konec válce. 
 2. Válec postavte na šálek a nasypte do něj 16-20g  hrubě mleté kávy. 
 3. Zalijte vodou horkou cca 95 st. C.
 4. Do válce vložte píst a pomalu ho tlačte dolů. Káva se postupně přefiltruje do šálku.

Moka konvička

Moka konvička to je takova kafařská klasika. Dá se říci, že káva v moka konvičce se nejvíce podobá espressu. 

 1. Konvičku rozdělejte.
 2. Do spodní části moka konvičky nalijte studenou vodu a to až po ventil
 3. Poté vložte sítko a do něho dejte středně hrubě namletou kávu.
 4. Našroubujte vrchní část a dejte na oheň nebo vařič. 
 5.  Jakmile se horní část naplní kávou, odstavte konvičku a káva je hotová. Vše je velmi rychlé.

ESPRO Travel Press

Cestovní verze french pressu. 

French press Espro Travel Press umožňuje připravit vynikající nápoje bez usazenin, a to díky dvojitému silikonovému těsnění a patentovanému mikro-filtru. Materiály, z nichž byl vyroben, jsou vysoce kvalitní. Nerezová nádoba má navíc dvojité stěny, takže udrží nápoj teplý až 4 hodiny, přičemž se nespálíte o jejích povrch.

Takže potřebujete jen teplo vodu a mletou kávu 🙂

manucafe-14-728x90.jpg

A jdeme na další způsoby přípravy kávy na cestách. Samozřejmě budeme potřebovat vodu, ale ta se dá na ohni nebo malém vařiči ohřát a mletou kávu a můžete si espresso vychutnat kdekoliv.

Kávovar STARESSO

Ruční kávovar pro přípravu espressa z mleté kávy, nebo kapslí NESPRESSO. Pro přípravu nápoje není zapotřebí elektrické energie. Jedná se o analogový přístroj – potřebný tlak kávovar vytvoří pouze za pomoci lidské síly, stlačováním pístu.

 • Malé rozměry
 • Bezúdržbová konstrukce
 • Nezávislost na elektrické energii
 • Určeno pro mletou kávu, kapsle Nespresso a sypaný čaj

afflano Klassic – BLACK

Ruční All-in-One kávovar pro přípravu filtrované kávy. Kávovar obsahuje konvičku, mlýnek, filtr i termo hrnek – opravdové vše v jednom!

Tento kávovar umožňuje připravit vaší oblíbenou kávu kdekoliv. K přípravě nepotřebujete elektrickou energii, výměnné filtry, ani samostatný mlýnek. Je potřeba pouze horká voda a zrnková káva!
Kávovar Cafflano klassic je novinka na trhu alternativních příprav kávy.
 • Gramáž mleté kávy: měrka 10/15/20/25/30 g
 • Kapacita konvičky: 270 ml
 • Kapacita termo hrnku: 450 ml
 • Mlýnek s nastavitelnou hrubostí mletí
 • Keramické mlecí kameny

Kávovar Handpresso WILD Hybrid

Skladný ruční kávovar ideální na cesty do přírody. Pro přípravu espressa z mleté kávy, nebo ESE podů. 

Vzhledem ke své nízké hmotnosti (480 g) a malým rozměrům se vejde i do toho nejmenšího batůžku. Kávu připravíte velmi jednoduše – na přístroji nastavíte tlak 16 bar, vlijete horkou vodu a vložíte ESE pod či mletou kávu do speciálního sítka.

 • Tlak: 16 bar
 • Zásobník na vodu: 50 ml
 • Pro mletou kávu i ESE pody

Wacaco Minipresso GR

Wacaco Minipresso GR je přenosný přístroj na přípravu espressa z mleté kávy

Barva: černá
Zavírání: šroubování

Specifikace:

 • jednoduché, intuitivní ovládání
 • práce na principu tlakového přístroje
 • výroba kávy s lahodnou hustou pěnou o ideální teplotě 67 °C

Minipresso nepracuje se stlačeným vzduchem či s oxidem dusným, oba tyto postupy totiž dostávají k horké vodě studený vzduch a výsledná káva pak nemůže dosáhnout ideální chuti. A pokud nechcete kávovar na mletou kávu, je k dispozici i model na kapsle. 

Kávovar Handpresso Auto Hybrid

Skladný auto kávovar ideální na cesty autem. Pro přípravu espressa z mleté kávy, nebo ESE podů.

Handpresso Auto Hybrid je ruční kávovar určený především pro cesty autem. Přístroj je vybavený přípojkou do 12V zapalovače, díky které ohřejete vodu přímo v kávovaru. Nepotřebujete tak termosky či jiné ohřívače.

Stejně jako u Handpresso Wild Hybrid jsou součástí zařízení dva zaměnitelné nástavce pro mletou kávu a pro ESE pody.

GRUNDIG 46911 Autokávovar 

Kávovar do auta, napájení 24V/300W, konvice 0.65l, permanentní filtr s držákem, uzávěr zabraňující odkapávání, ochrana proti přehřát.

Přístroj stačí pouze zapojit do zapalovače, nasypat do něj kávu, nalít vodu a za pár minut získáte chutný nápoj, který vás nabije energií. Objem nádoby na kávu je 0,65 litru.

Ať již jste na cestě do přírody na kratší výlet nebo na cestě na dovolenou, dejte sbohem nepříliš chutným nápojům z benzínových stanic a užijte perfektní kávu, ať už jste kdekoli!

Jaký kávovar a způsob přípravy kávy na cestách vás zaujal? Klasika s moka konvičkou nebo moderní způsoby jako jsou Handpresso a kávovar Staresso?